Sosyal Güvenlik Uzmanı
Atatürk Lisesi soykırım kurbanları anıyor

Atatürk Lisesi soykırım kurbanları anıyor

Mart Soykırımı veya Mart Olayları - 1918 yılının 30 Mart ve 3 Nisan tarihleri ​​arasında Bakü'de ve Bakü quberniyasının çeşitli bölgelerinde, ayrıca Şamahı, Guba, Haçmaz, Lenkeran, Hacıqabul, Salyan, Zengezur, Karabağ, Nahçıvan ve diğer bölgelerde Bakü Sovyeti ve Ermeni Taşnaklarının Azerbaycanlılara karşı katledilen katliam.Resmi kaynaklara göre, soykırım sonucu yaklaşık 12.000 Azerbaycanlı öldürüldü ve on binlerce kişi öldü. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in 26 Mart 1998 tarihli Emri ile 31 Mart, Azerbaycanlıların Soykırım Gününü imzaladı.Üç gün süren katliam sırasında Ermeni orduları Bolşeviklerin yardımıyla Azerbaycanlıların yaşadıkları mahallelere ansızın baskınlar yapmış, halkı çocuktan böyüyədək katletti. Bu dehşetli günlerin şahidi olmuş Kulner familiyalı bir alman, 1925 yılında Bakü olayları hakkında şunları yazmıştır: "Ermeniler Müslüman (Azerbaycanlı) mahallelerine sokularak herkesi öldürür, kılıçla parçalıyor, süngü ile delme-deşik ediyorlardı. Katliamdan birkaç gün sonra bir çukurdan çıkarılan 87 azerbaycanlı cesedinin kulakları, burunları kesilmiş, karınları yırtılmış, cinsiyet organları doğranmışdır. Ermeniler çocuklara acımadıqları gibi, yaşlılara da rahim etmemişlerdi. "Genç kadınların diri diri duvara mıxlanması, Ermenilerin saldırısından sığınmaya çalışan iki bin kişinin bulunduğu şehir hastanesinin yakıldığı da bu korkunç gerçekler arasındadır.

Erivan quberniyası, Şerur-Dereleyez, Sürmeli, Kars ve diğer alanlarda Azerbaycanlıların katliamının aktif katılımcılarından biri olmuş Ermeni subayı Ovanes Apresyanın anıları üzerine Amerikalı aqronom Leonard Ramsden Hartvill "İnsanlar böyle imişler" adlı kitabı yazmıştır. Ovanes Apresyan kitabın yazarı ile sohbeti sırasında Ermenilerin, İngilizlerin ve Rusların yardımı ile hedeflerine ulaştıklarını kaydederek, sadece Bakü'de Mart katliamı sırasında yirmi beş bin Azeri'nin öldürüldüğünü bildirmiştir.

Bu olayların dehşetini göz önünüze getirmeniz için 1918-1920 yıllarında mevcut olmuş Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti hükümetinin, Olağanüstü Soruşturma Komisyonu maddelerin bazı dekontları bilgilerinize sunuyoruz:

Mart-Nisan 1918'de Shamakhi'de yaklaşık 8.000 sivil öldü. Shamakhi Juma Camii de dahil olmak üzere birçok kültür anıtı yakıldı ve patladı.

28 Javanshir kazası, 17 köy Jabrail kazası tamamen yakıldı ve nüfusu tahrip edildi.

29 Nisan 1918'de, ağırlıklı olarak kadınlar, çocuklar ve yaşlılar olmak üzere 3000 Azerbaycan göçmeni, Gümrü yakınlarındaki pusulalar tarafından kaçırıldı ve öldürüldü.

Ermeni silahlı grupları Zangezur'da 115 Azerbaycanlıyı yok etti, 3257 adam öldürdü, 2276 kadın ve 2196 çocuğu öldürdü. Bir bütün olarak, 10068 Azerbaycanlı öldürüldü ya da yaralandı ve 50.000 Azerbaycanlı kaçtı.

Iravan eyaletinin 199 köyünde yaşayan 135.000 Azerbaycanlı yok edildi ve köyler yok edildi. Ermeni silahlı kuvvetler daha sonra Karabağ'a yürüdü, 1918-1920 sırasında 150 köy Karabağ'ın dağlık kesiminde tahrip edildi ve nüfus tahrip edildi.


Etiketler: BAKÜ ATATÜRK LİSESİ ALİ DEVRİM

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

ANA FERYADI ANITINA TAZİM ZİYARETİMİZ

ANA FERYADI ANITINA TAZİM ZİYARETİMİZ


2 yıl önce Baku Atatürk Lisesi

Haberin Devamı

TÜRK DÜNYASI TARİH VE KÜLTÜR DERGİSİ ŞUBAT 2018 SAYISI ÇIKTI

XI-A Sınıfı öğrencisi Sevinç MEMMEDOVA'nın "Yüz Yıllık Vefa" isimli yazısı bu sayıda

http://turan.org.tr/wp-content/uploads/2017/07/tarih_374.pdf

...
ÜNİVERSİTE  GİRİŞTE % 100 BAŞARI

ÜNİVERSİTE GİRİŞTE % 100 BAŞARI


1 yıl önce Baku Atatürk Lisesi

...